Як міста світу відмовляються від вуличного неефективного освітлення

Розмістив admin 03.11.2016 0 Comment(s)

Перехід на високоефективне вуличне освітлення дозволяє містам у світі більш ніж вдвічі скоротити обсяг споживаної електрики. Таких результатів досяг німецький Дормаген, розташований у Північній Рейн-Вестфалії, відмовившись від ртутних, а потім і від натрієвих ламп у зовнішньому освітленні. Як результат, обсяг заощадженої електроенергії становить 485,5 тис. кВт-год, а щомісячна економія витрат на електрику — 7,4 тис. євро. У рамках проекту, реалізація якого почалася у 2006 році, Дормаген планує скоротити споживання електрики на 65%. 

Такі успішні проекти — не рідкість в області вуличного освітлення, — запевняє старший експерт з «зелених» держзакупівель мережі «Кліматичний альянс», що об’єднує 1700 муніципалітетів по всій Європі, Андреас Крес. – Дормагенський приклад доводить, що перехід на світлодіодне освітлення економічно виправданий, легкий у впровадженні і забезпечує місцевій владі відчутну економію енергії». Аналогічний проект із заміни ламп вуличного освітлення у шахтарському місті Ровінарі у Румунії дозволив скоротити витрати електроенергії на 35%. І німецький і румунський проекти були реалізовані у рамках європейської програми Green ProcA, спрямованої на розвиток «зелених» державних закупівель переважно містами-підписантами «Угоди мерів». 

Модернізацію зовнішнього освітлення з використанням LED-ліхтарів проводить і столиця України. Наразі в рамках проекту «Енергоефективний вечірній Київ» встановлено 70 енергоефективних ліхтарів на житловому масиві Троєщина та 80 –на частині вулиці Саксаганського (на ділянці від вул. Великої Васильківської до будинку №44 по вул. Саксаганського). Після реалізації першої черги проекту місто заощадить близько 9000 кВт-год на рік. 

В той же час у столиці Азербайджану встановили 600 світлодіодних ліхтарів у Старому місті Ічері-шехер. Після заміни 2 тис. люмінесцентних, галогенних і натрієвих ламп високого тиску на світлодіодні Баку буде щорічно споживати лише 170 тис. кВт-год електроенергії замість нинішніх 474 тис. кВт-год. Проект є частиною розробленого муніципалітетом Ічері-шехера Плану дій зі сталого енергетичного розвитку міста і координується ЮНЕП у рамках започаткованої у 2009 році ініціативи en.lighten, а також програми Європейської комісії «Угода мерів-Схід», до якої Баку приєднався у 2012 році. У проекті Угода мерів «Стале енергетичне планування для міст: Східна Європа і Південний Кавказ» також взяли участь українська Вінниця та молдавські Бєльці. Згідно з даними Програми ООН з навколишнього середовища(United Nations Environment Program, UNEP), перехід на ефективне освітлення у всьому світі може заощадити 140 млрд доларів щорічно і знизити викиди вуглекислого газу на 580 млн тонн. У 2010 році на освітлення у світі витрачалось 15% всієї електроенергії, у 2005 році цей показник становив 19%.